1. Schválenie programu výboru

2. Kontrola zápisnice a úloh z posledného zasadnutia výboru (dr. Konečný)

2.1. Reakcia jednotlivých ZP na Žiadosť o navýšenie cien ambulantného výkonu 173 a cytogenetických vyšetrení (dr. Valachová)
– vyriešené

2.2. Katalóg výkonov

  • Dr. Valachová – ambulantné výkony sú v súčasnosti prechádzané komplexne
  • Návrh rozdelenia výkonu 173 na časť a (bežné) / b (syndromologickí pacienti)
  • Dr. Konečný – výkony musia byť vpísané do tabuľky výkonov v príslušnej štruktúre a zaslané na posúdenie dr. Kafkovej.
  • Aktuálne sa katalóg výkonov nebude opravovať komplexne, pôjde len o pridanie zopár nových výkonov
  • v prípade schválenia pôjde o pridelenie nového kódu (odhadovaný časový rámec min. 6 mesiacov).
  • Dr. Kafková (MZ SR) odporučila v súvislosti so zaradením nových výkonov do ZZV spracovať návrh 2-3 nových ambulantných výkonov do excelovej tabuľky a zaslať ho na prvotné posúdenie – zodpovední: dr. Mistrík, dr. Mezenská, dr. Valachová
  • Dr. Petrovič – po pridelení výkonu do zoznamu sa následne vytvoria registračné listy výkonov, ale to netreba riešiť aktuálne v súčasnosti postačuje vyplnenie tabuľky výkonov, tiež konštatoval, že tieto skutočnosti ako indikujúca odbornosť excel tabuľka nezohľadňuje, a preto nie je potrebné sa nimi v tejto fáze zaoberať
  • Dr. Valachová – aktuálne prebieha diskusia o tom, kto by mal výkony indikovať (napr. lekár s určitou dĺžkou praxe).
  • Dr. Konečný upozornil, že ak bude výkon definovaný ako plne hradený zo zdrojov zdravotných poisťovní, nebude možné, aby bol v budúcnosti čiastočne hradený v samoplatcovskom režime.
  • Dr. Konečný pripomenul, že dr. Mezenská už zasielala tabuľku ZZV so selektovanými ambulantnými výkonmi ostatným členom výboru
  • Dr. Konečný zdôraznil, že pôvodne sa hovorilo o 2nových výkonoch:
    • komplexná genetická konzultácia,
    • výkon na analýzu pomocou databáz bez prítomnosti pacienta.
  • Na zaslanie dokumentu dr. Kafkovej nebol stanovený oficiálny deadline – prechádza na ďalšie zasadnutie výboru
  • Dr. Valachová informovala, že pracovná skupina sa pokúsi do konca 01/2026 dodefinovať všetky potrebné náležitosti.

2.3. Archivácia DNA genetickými laboratóriami v rámci vyšetrení (dr. Giertlová)

  • konzultované na stretnutí s riaditeľkou sekcie zdravia MZ SR, Doc. Liptákovou ako– riešené v samostatnom bode – stretnutie na MZ SR

2.4. Pregraduálne vzdelávanie v klinickej genetike (Dr. Valachová)

  • riešené ako samostatný bod na aktuálnom výbore

2.5. Pripomienky k ambulantným výkonom (dr. Mezenská a dr. Konečný)

  • riešené v bode vyššie

2.6. Onkologický štandard pre skríning karcinómu prsníka (dr. Mistrík, dr. Behulová)

  • bude riešené ako samostatný bod na aktuálnom výbore

2.7. Projekt insight (dr. Minárik)

  • aktuálne stretnutia a posun harmonogramu
  • v prípade potreby bude výbor kontaktovaný
  • zatiaľ vyriešené

3. SSLG o.z. (dr. Konečný)

  • korešpondenčné hlasovanie valného zhromaždenia o zmene stanov SSLG
  • spočítanie hlasov a správa volebnej komisie

Postupnosť krokov:

  1. stanovy potrebné schváliť na členskej schôdzi – prezenčne alebo korešpondenčne obdobne ako keď došlo k osamostatneniu od SLS
  2. v prípade varianty korešpondenčného hlasovania je potrebné ustanoviť volebnú komisiu, ktorá bude sčítavať hlasy
  3. po uplynutí lehoty na hlasovanie v prípade korešpondenčného hlasovania alebo po skončení fyzického zasadnutia členskej schôdze sa vyhotoví zápisnica o schválení zmien stanov (pripraví právnik)
  4. následne sa zápisnica spolu s vyhotovením stanov v novom znení, návrhu na zmenu stanov a so správnym poplatkom doručí na MV SR (v prípade záujmu uskutoční právnik)
  5. MV SR zaregistruje stanovy alebo bude chcieť urobiť nejaké zmeny (pre tento prípad je dobré mať v zápisnici generálne poverenie výboru od členskej schôdze, že je samostatne oprávnený uskutočniť zmeny stanov v zmysle pripomienok MV SR, aby sme zase celú procedúru od bodu 1 nemuseli opakovať)
  • hlasovacie lístky boli zaslané všetkým členom SSLG
  • 2 hlasovacie lístky boli spätne doručené poštou
  • staré znenie stanov bude stiahnuté z webového sídla SSLG – zodpovedný: sekretár
  • výsledky hlasovania oznámi dr. Konečný p. Mĺkvemu
  • výbor jednohlasne hlasoval za poverenie právnika JUDr. Mĺkveho zastupovaním vo veci registrácie stanov na MV SR

4. Národný akčný plán pre rozvoj a implementáciu genomickej medicíny (dr. Skalická)

  • aktuálny stav
  • nominácia dvoch zástupcov SSLG do pracovnej skupiny pre prípravu Národného akčného plánu pre rozvoj a implementáciu genomickej medicíny na Slovensku – nominovaní: dr. Minárik, dr. Drenčáková (navrhovaní súhlasia)
  • prvé stretnutie pracovnej skupiny sa uskutoční dňa 11. 12. 2025. Zápisnica zo stretnutia bude dodaná
  • dr. Skalická – kontaktovala navrhovaných nominantov
  • pracovný dokument zaslaný na všetkých členov výboru SSLG
  • dňa 12. 12. 2025 sa uskutoční stretnutie na Úrade vlády SR, pričom v strategickom dokumente s výhľadom do roku 2040 je zahrnutá aj pozícia laboratórneho diagnostika.

5. Post mortem diagnostika náhlych kardiálnych úmrtí na Slovensku (dr. Grünnerová)

  • aktuálny stav
  • Dr. Grunnerová oslovená MUDr. Richardom Hokšom, riaditeľom Sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie, ktorý bol kontaktovaný Európskou resuscitačnou radou (ERC) so žiadosťou o informáciu o aktuálnom stave post mortem a molekulárnej diagnostiky náhlych úmrtí na Slovensku
  • ERC odporúča vykonanie komplexného post mortem vyšetrenia u všetkých obetí náhleho neočakávaného úmrtia do 50 rokov veku
  • bolo konštatované, že pravdepodobne nebude dostatočná kapacita zo strany kardiológov na Slovensku, aby sa systematicky venovali vyšetrovaniu zdravých rodinných príslušníkov zosnulých. Ako riešenie bolo navrhnuté vytvorenie odborných odporúčaní (guidelines)
  • diskusia o tom, či by bolo prínosné vytvorenie pracovnej skupiny pre kardiogenetiku,
  • Výbor SSLG schválil vznik novej pracovnej skupiny pre kardiogenetiku pod vedením dr. Grünnerovej. Hlasovanie ZA vytvorenie pracovnej skupiny: všetci prítomní (prezenčne aj online)
  • Dr. Grünnerová zašle návrh jednotlivých členov pracovnej skupiny na schválenie výboru SSLG.

6. Kardiogenetika (dr. Grünnerová)

  • bod navrhnutý dr. Grünnerovou
  • možnosti uceleného zjednotenia indikačných kritérií pre kardiogenetické vyšetrenia na Slovensku – Dr. Grünnerová informovala, že v tejto súvislosti absolvovala stretnutie s MUDr. Luknárom, PhD., prezidentom Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS)

7. Vyhláška o skríningu onkologických chorôb (dr. Behulová)

  • dr. Behulová – rozporové konanie – V rámci rozporového konania bolo priznané, že pri príprave vyhlášky došlo k pochybeniu, keď neboli prizvaní odborníci z oblasti genetiky.
  • dokument pripomienkovaný a v upravenej podobe zaslaný na Ministerstvo zdravotníctva SR

8. Onkologický štandard o vysoko rizikovej skupine žien s karcinómom prsníka

  • stretnutie 9.12.2025 s prof. Lehotskou – príprava štandardu na výpočet rizika, budú sa riešiť výpočtové modely
  • matematické modely by mali byť v slovenskom jazyku
  • ak budú bližšie informácie, bude Dr. Behulová a Dr. Mistrík informovať výbor SSLG

9. Snem SKIZP a kauza laboratórny diagnostik vs zdravotnícky laborant (dr. Behulová, Dr. Konečný)

  • koncipovanie podporného stanoviska SSLG na SKIZP
  • téma sa týka postavenia regulovaných povolaní v oblasti laboratórnej diagnostiky a vzťahu medzi profesiami laboratórny diagnostik a zdravotnícky laborant.
  • existuje snaha o zlučovanie pozícií laboratórneho diagnostika a zdravotníckeho laboranta.
  • stretnutie prezidentky komory so svojimi zástupcami na MZ SR s ministrom dňa 11.12.2025
  • dňa 28.10.2025 sa v Poprade konal snem komory – komora má 500 členov – zápis zaslal dr. Konečný lab. diagnostikom vo výbore SSLG
  • optimálne by bolo dosať sa preč zo sekcie ošetrovateľstva, kam momentálne lab. diagnostici spadajú
  • hlavná výčitka laborantov je, že lab. diagnostici nemajú dostatočné medicínske vzdelanie
  • Dr. Behulová upozornila na dlhodobý systémový problém
  • aktuálne prebiehalo pripomienkovanie tabuľky výkonov rozdeľujúcej kompetencie  na vykonávanie medzi laboratórneho diagnostika a zdravotníckeho laboranta, pričom bolo konštatované, že navrhovaná tabuľka nezodpovedala reálnemu stavu praxe
  • v rámci komory bola dosiahnutá dohoda, že uvedená tabuľka nebude spracovaná a namiesto toho bude požadované rokovanie za okrúhlym stolom na MZ SR, ktoré sa uskutoční práve 11. 12. 2025.
  • Dr. Skalická informovala, že na úrovni EÚ je profesia laboratórneho diagnostika zakotvená ako „clinical scientist“
  • Odkaz na príslušné odporúčania EÚ bude zaslaný dr. Konečnému a dr. Behulovej.
  • Dr. Konečný prezentoval stanovisko SSLG, v ktorom spoločnosť nesúhlasí so zlučovaním profesií laboratórny diagnostik a zdravotnícky laborant – stanovisko bude podpísané aj lekárom, hl. odborníkom dr. Mistríkom
  • Dr. Behulová zdôraznila, že cieľom podporného stanoviska SSLG je jasne definovať právomoci a zodpovednosti laboratórneho diagnostika a zdravotníckeho laboranta
  • Dr. Konečný odprezentoval návrh podporného stanoviska, ktorý bol jednomyseľne schválený všetkými prítomnými, vrátane účastníkov pripojených online.    

10. Stretnutie SSLG vs MZ SR Sekcia zdravia (dr. Mistrík)

  • informácie zo stretnutia vedenia SSLG na MZ SR, ktoré sa uskutočnilo dňa 14. 10. 2025.
  • podnety na rokovanie:
  • zaradenia ambulancií lekárskej genetiky od 3. úrovne nemocníc
  • lekár- genetik vyžadovaný až od 4. Úrovne – stanovisko MZ SR
  • v súčasnosti prebieha pripomienkové konanie k vybaveniu ústavnej zdravotnej starostlivosti – SSLG navrhuje, aby bolo povolanie lekár – genetik súčasťou 3. úrovne nemocníc. Tento návrh má byť následne predložený do medzirezortného pripomienkového konania.
  • otvorená bola aj téma archivácie DNA a dát, kde bolo konštatované, že v súčasnosti chýba jasná legislatívna úprava
  • na návrh doc. Liptákovej bolo odporučené obrátiť sa na MZ SR písomnou formou – dr. Mistrík navrhuje dodržať postup – zodpovedný za riešenie dr. Mistrík – zaslať stanovisko do konca roka
  • v súvislosti s nedostatkom lekárov a špecialistov doc. Liptáková odporučila obrátiť sa na príslušný odbor MZ SR so žiadosťou o rezidenčné miesta – spracovať žiadosť na výbore
  • rezidenčné pracovné miesta pre klinických genetikov je systém, v rámci ktorého sú lekári prijímaní za presne stanovených podmienok, sú finančne zabezpečovaní MZ SR, nepredstavujú náklad pre nemocnice a sú viazaní termínmi atestácie
  • Doc. Šimko prisľúbil, že sa na možnosti tohto postupu dodatočne informuje.

11. Pre-graduálne vzdelávanie lekárov (Dr. Valachová)

  • diskutovaná bola téma pregraduálneho vzdelávania v odbore lekárska genetika na lekárskych fakultách
  • úloha pre dr. Kušíkovú, ktorá sa však 19.11.2025 z riešenia úlohy ospravedlnila
  • dr. Valachová – prezentovala povinný program vzdelávania lek. genetiky z 2. LF v Prahe ako príklad z dobrej praxe
  • na uvedenej fakulte je genetika vyučovaná v dvoch etapách:
  • v 1. – 2. ročníku formou výučby základov genetiky,
  • v 4. ročníku formou povinného týždňového bloku, pozostávajúceho zo seminárov vedených lekármi a odborníkmi z praxe (molekulárna genetika, onkogenetika, kardiogenetika, klinická genetika), doplnených o prezentáciu konkrétnych kazuistík.
  • Dr. Valachová navrhla osloviť predstaviteľov LF na Slovensku s cieľom otvoriť odbornú diskusiu o postavení lekárskej genetiky v pregraduálnom vzdelávaní.
  • Dr. Konečný navrhol vypracovanie oficiálneho stanoviska SSLG, ktoré by bolo zaslané dekanom lekárskych fakúlt s cieľom vyvolať rokovanie a získať prehľad o aktuálnom stave výučby
  • Dr. Konečný doplnil, že súčasťou stanoviska by mala byť aj žiadosť o poskytnutie informácií o aktuálnom skutkovom stave výučby genetiky na jednotlivých fakultách, a že následne osloví dekanov s týmto stanoviskom.
  • na zdieľanom disku vytvorí dr. Radvanszký samostatný priečinok na zber podkladov
  • Za prípravu prvého návrhu stanoviska bola určená dr. Valachová.
  • na Slovensku pôsobia štyri lekárske fakulty, pričom povinná výučba genetiky je v súčasnosti zabezpečená len na SZU
  • Dr. Behulová navrhla, aby bola téma rezidenčných miest zahrnutá priamo do pripravovaného stanoviska

12. Post-graduálne vzdelávanie lekárov a diagnostikov (dr. Behulová, dr. Šimko)

  • prezentovaná informácia o aktuálnom stave postgraduálneho vzdelávania
  • Doc. Šimko informoval, že v súčasnosti sú v 4. ročníku špecializačného štúdia zaradení len štyria lekári
  • Dr. Behulová uviedla, že v oblasti špecializačného vzdelávania zdravotníckych laborantov bol odoslaný akreditačný spis a čaká sa na zasadnutie akreditačnej komisie.
  • Špecializácia je určená výlučne pre laborantov s ukončeným bakalárskym vzdelaním (Bc.), nie pre absolventov magisterského štúdia ani pre osoby so stredoškolským vzdelaním
  • dĺžka špecializačného štúdia zdravotníckych laborantov bude 1 rok
  • budúci rok re-akreditácia špecializácie lab. diagnostikov
  • špecializačné vzdelávanie laboratórnych diagnostikov prebieha bez problémov, v štandardnom režime

13. Podnet na vylúčenie člena SSLG (dr. Konečný)

  • prezentovaná listová zásielka od Dr. Bencovej prijatá pri príležitosti volieb VZ ohľadom zmeny stanov
  • odborná spoločnosť sa dištancuje od tém a prezentácií Dr. Bencovej a bude zvažovať jej ďalšie pôsobenie ako člena SSLG
  • presunúť bod do ďalšieho zasadnutia výboru

14. Izakovičov memoriál 2025 a 2026 (dr. Behulová)

  • Dr. Behulová prezentovala hospodárenie a vyúčtovanie konferencie Izakovičov memoriál za rok 2025
  • celkový finančný stav podujatia predstavuje 50 914 €
  • boli odprezentované jednotlivé položky vyúčtovania konferencie
  • Dr. Behulová navrhla nemeniť miesto konania Izakovičovho memoriálu, pričom tento návrh vychádza aj z výsledkov dotazníkov spokojnosti účastníkov
  • ako jediné negatíva boli identifikované: vyššia cena, ozvučenie a realizácia posterovej sekcie
  • aktuálny stav finančných prostriedkov na účte SSLG je 47 640 €.
  • Dr. Konečný a dr. Behulová sa dohodli na osobnom stretnutí za účelom detailnejšieho preštudovania výpisov zo Solenu
  • výsledky dotazníka spokojnosti boli odprezentované
  • termín nadchádzajúceho ročníka Izakovičovho memoriálu je stanovený na 7. – 9. 10. 2025

15. Podnet konateľa Genexpress na SSLG zo dňa 5.11.2025 (dr. Konečný)

  • p. Imrichová oslovila výbor SSLG vo veci riešenia nastavenia zmluvných podmienok pre poskytovateľov ZS v oblasti SVLZ – lekárska genetika, najmä v otázke dĺžky platnosti zmlúv
  • Dr. Radvanszký pripraví odpoveď/stanovisko, ktoré bude zaslané pani Imrichovej
  • Výbor SSLG sa uzniesol, že uvedená problematika nepatrí do kompetencie SSLG a spoločnosť nebude do týchto zmluvných vzťahov vstupovať

16. Rôzne

  • Dozorná rada
  • Dr. Kušíková oznámila vzdanie sa funkcie členky dozornej rady SSLG
  • v zmysle stanov SSLG by mala byť do dozornej rady zvolená náhradníčka dr. Bolčeková, ktorú osloví dr. Konečný
  • písomná správa dozornej rady za rok 2024 poslaná členom výboru SSLG (dr. Miklošovičová)
  • Dr. Konečný upozornil na povinnosti dozornej rady vypracovávať písomné správy a prezentovať ich na VZ
  • Aktuálne sú spracované správy len za roky 2019 a 2024 – doplniť – zodpovedný Dr. Miklošovičová a Doc Radvanzsky.
  • zabezpečia ich dopracovanie; následne budú správy zverejnené na webovom sídle SSLG a zaslané e-mailom všetkým členom.

2. ČSKLG kongres – návrh miesta:

  • navrhované miesto konania: Kursalon, Trenčianske Teplice
    • koncertná sála s kapacitou približne 450 osôb.
  • v roku 2027 by sa uskutočnil iba spoločný ČSKLG, pričom Izakovičov memoriál by sa v tomto roku nekonal
  • V prípade zrušenia Izakovičovho memoriálu v roku 2027 bol navrhnutý presun termínu kongresu ČSR na október
  • Martinská gen. konferencia by pravdepodobne bola realizovaná v roku 2027 – ešte sa odkonzultuje
  • sekretár kontaktuje kursalón a za výbor budú zodpovedný Dr. Konečný a Dr. Valachová
  • najbližšie konanie výboru – potenciálne Martinska geneticka konferencie, prípadne skôr – navrhne Dr. Konečný

PDF verzia